Recenze,  Tara Westoverová

Vzdělaná/ Jakou cenu někteří musí zaplatit za to, aby mohli být kým chtějí

Vzdělaná/ Tara Westoverová
Nakladatelství: Mladá fronta
Orig. název: Educated
Počet stran: 344
Překlad: Olga Bártová
ISBN: 978-80-7544-752-4

Anotace:

Tara Westoverová poprvé vkročila do školní třídy, když jí bylo sedmnáct. K lékaři poprvé zašla ještě o několik let později. Vyrůstala na samotě v idažských horách, v mormonské rodině survivalistů a náboženských fanatiků – psychicky nemocný otec se připravoval na konec světa, hromadil zásoby a nedůvěřoval státním institucím a vládě, matka se živila jako bylinkářka, léčitelka a asistentka při domácích porodech. Tara pracovala s otcem na šrotišti, kde jí dnes a denně hrozil úraz, pomáhala matce vyrábět tinktury, jeden starší bratr ji týral. Postupně dospěla k rozhodnutí, že jedinou možností je vzbouřit se a odejít z domova. Sama se připravila na přijímací zkoušky a byla přijata na Univerzitu Brighama Younga. Poté studovala na Harvardu a v Cambridgi, kde získala doktorát. Cesta ke vzdělání ovšem znamenala rozkol s rodiči a těmi sourozenci, kteří zůstali žít v Idahu. Tara zjistila, že vzdělání má osvobozující moc, ale zároveň poznala, jak vysokou cenu je za ně nucena zaplatit. Strhující memoár o procesu uvědomování si sebe sama, odhodlání, osobním rozvoji a rodinné loajalitě se okamžitě stal bestsellerem, patřil k nejoblíbenějším knihám Baracka Obamy za rok 2018 a časopis TIME Taru Westoverovou zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností pro rok 2019.

Dnes v noci jsem měla to potěšení dočíst tento úžasný příběh, který mě od první strany naprosto uhranul.

Tara, hlavní hrdinka a rovněž autorka této knihy, nás na každé stránce seznamuje se svým životem. Od samotného dětství až do věku dospělosti, kdy si uvědomila kdo je a kým chce být. S tím na ní padla i realita toho, jakou cenu za to uvědomění bude nucena zaplatit.

Děj se odehrává v idažských horách v Americe, kde téměř na samotě žije mormonská rodina, která se neřídí jenom zákony víry, ale především tím, jak si je vykládá hlava rodiny- otec. Ten je zastáncem toho, že všechny sleduje FBI, doktoři a jiní „socani“ (jak jim říká) jsou do jednoho Ilumináti a za nedlouho přijde konec světa a na ten je potřeba se připravit.

Musím říct, že v mnoha situacích, které jsem si měla možnost přečíst, jsem se nastačila divit, jak někteří lidé hazardují nejen se svým zdravím, ale i se zdravím svých blízkých. Jenom proto, že doktoři jsou podle nich dábelská stvoření.

Malá Tara nesměla chodit do školy, od desíti let musela otci pomáhat na šrotišti, kde ji nejednou málem přizabil. Několik let byla týraná svým bratrem Shawnem, ale protože by jí nikdo nevěřil, tajila to. Snažila se to vytěsnit, vystavila si kolem sebe ochranou zeď. A když se po letech rozhodla nejen svou situaci řešit, protože nebyla sama, dostalo se jí jen opovrženíhodného zavržení.

V šestnácti letech se Tara rozhodla začít studovat a byla v tom velmi úspěšná. Většinu času studia ale bojovala s tím, co se učí a tím, co ví od svého otce. Nakonec byla nucena se rozhodnout, zda bude tím, kým se stala, svobodnou a nezávislou, nebo stále tou šestnáctiletou dívenkou, která je v područí svého otce a bratra, a jejíž slova nemají v jejím světě velkou váhu.

Malá ukázka z knihy:

Kniha se čte sice pomaleji, ale to nijak neubírá na její kvalitě. Příběh je poutavý a v mnoha případech vybízí k zamyšlení. Já o ní budu rozhodně ještě nějaký čas přemýšlet. O věcech, lidech a situacích, kteří se chovají tak neuvěřitelně, že vám to vzhledem ke století v jakém žijeme, připadá naprosto absurdní.

Tařin příběh doporučuji především těm čtenářům, kteří mají rádi knihy podle skutečnosti. Knihy, které něčím obohacují a ještě dlouho ve vás zůstanou.

Pokud se chcete seznámit s Tarou, atypickým světem ve kterém vyrůstala, směle do toho. Snad se vám bude líbit stejně jako mě. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *