Casey McQuiston,  Recenze,  Young adult

Červená, bílá a královsky modrá/ Když politikou zmítá láska

Červená, modrá a královsky modrá/ Casey McQuiston
Vydáno: 2020
Nakladatelství: Yoli
Originální název: Red, White And Royal Blue
Počet stran: 423
Překlad: Renata Heitelová
ISBN: 978-80-242-6791-3

Anotace:

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů

Recenze:

Čtenáři této knihy se zdá se dělí na dva tábory: ty, kteří ji milují a vychvalují do nebes a ty, kteří ji nesnáší. Tato kniha se mi do rukou dostala po zhlédnutí nejedné video recenze, kde jsem se popravdě nestíhala divit.

Kniha nás seznamuje se dvěma světy, které by většinu lidí ani omylem nenapadlo pojit. A to politickým světem nejhlídanější osoby světa, v tomto případě prezidentkou USA a konzervativně laděným světem Britské monarchie.

Hlavní postavy: Alex (syn prezidentky) USA se po počáteční nevraživosti zamiluje do Henryho, britského prince.

Jejich vztah je složený z několika málo ukradených chvilek, které si pro sebe vyhrazují v jejich už tak náročném časovém harmonogramu.

Postavy jsou dobře a věrohodně vykresleny. Nejsou nijak ploché a postupem času spolu s příběhem rostou.

Politické prostředí obou hrdinů včetně jejich rodinného zázemí je pěkně vykresleno. Přesto mě ta politika místy až tak moc nezajímala. Některé pasáže mi přišli nudné- zejména zpočátku.

Co se týče dialogů, tato kniha je protkána nejen vulgarismy, ale i spoustou eroticky nabitých scén mezi hlavními interprety.

Musím říct, že po knize jsem sáhla, abych zjistila do které skupiny se řadím a možná trochu paradoxně jsem zjistila, že ani do jedné. Řekla bych, že jsem zlatý střed a víc než co na knize, bych chtěla zkritizovat jistý názor, který se vzhledem k ději propírá jak na youtube, tak i v recenzích knižních portálů.

Jde o tzv. klišé ve smyslu: „Představ si, že to je hetero.“ Ano v tu chvíli by tam spoustu věcí bylo klišé, ale co je nejdůležitější, většina situací by se nestala, neřešila a nebyla by tak vyostřená. V tomto se musím autorky zastat, protože ta homosexuální linka je gró celé knihy. A to si, zdá se, spousta lidí neuvědomuje.

Malá ukázka z knihy:

Za mě autorka napsala romanticky laděný příběh ze zajímavého prostředí, který stojí za přečtení už jen z hlediska té samotné myšlenky.

Celou dobu jsem přemýšlela, jak se toho autorka zhostí, jak jejich příběh završí a musím říct, že jsem byla mile překvapená.

Všem, kteří si ještě stále nejsou jistí, zda po knize sáhnout, mohu říct je to, aby to neodkládali. Kniha je čtivá a názor na to, do které skupiny se řadíte, za vás nikdo jiný neudělá. Tak směle do toho. 🙂

4 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *