Recenze

Klid je síla, řek tatínek/Výpověď ženy, která přežila peklo zvané koncentrační tábor

Klid je síla, řek tatínek/ Zdenka Fantlová
Nakladatelství: Primus
Počet stran: 279
Autor obálky: Karel Vilgus
ISBN: 80-85625-71-7

Anotace:

Výpověď ženy, která prošla peklem koncentračního tábora, přežila a svůj osud velice sugestivně sepsala v této knize.

Recenze:

Po této knize jsem nesáhla poprvé ani naposledy. Poprvé se mi do rukou dostala, když mi bylo cca 17 let a nikdy jsem na ni nezapomněla.

Nedávno jsem na ni narazila a musela si ji pořídit, i po letech jsem věděla, že nesmí chybět v mé knihovně. Jakmile jsem se do ní pustila, věděla jsem to. Tato kniha má všechno a přitom se zdá být tak tenounká.

Zdenka Fantlová nám na stránkách tohoto dech beroucího příběhu vypráví o svém životě v době, kdy jí druhá světová válka vstoupila do života.

Zpočátku nás autorka seznamuje se svým životem před koncentračním táborem, kdy byla dítětem, toužila se naučit anglicky, což jí nakonec zachránilo život, a svět se nezdál být tak špatný a beznadějný.

Na dalších stránkách nás jako čtenáře humor brzy opustí. A to v momentě, kdy začne vyprávění o transportu a životě v táboře samotném. Autorka se v ničem zbytečně nenimrá, i ty sebehorší situace popisuje velice syrově, nikoli však bez emocí. V jedné větě je tak kolikrát shrnuto tolik, že čtenář nad slovy ještě hodnou dávku času přemýšlí a říká si, jak je to vůbec možné.

Vypravěčský styl je dokonalý, stejně jako obálka, kde jsou vyobrazené vize Hieronyma Bosche a to chór děsů vepředu a rajská zahrada vzadu. Symbolizují to, čím si autorka prošla, co přežila… opravdové peklo na zemi.

Vše, co o koncentračních táborech víte se tady zhmotňuje v opravdovou syrovou realitu.

Malá ukázka z knihy:

Kniha se čte jedním dechem. Je velmi čtivá, zajímavá a inspirativní. Za mě mohu s čistým srdcem říct, že jde o nejlepší autobiografickou knihu ohledně svědectví z koncentračního tábora, co jsem kdy četla. Autorka svou situaci nijak nezjednodušuje, ale ani se ji nesnaží nijak přikrášlit, nebo se v jednotlivých bodech svého života, kterými nás provází, nimrat. Přibližuje čtenáři svou dobu zcela věrohodně, podloženou reáliemi a vzpomínkami, ze kterých čerpá.

Doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst něco, co dává smysl a má smysl. Všem, co rádi čtou knihy o druhé světové válce, ale i čtenářům, kteří by se rádi dozvěděli víc, ale netroufají si na jiné knihy pro jejich rozsah.

Doufám, že se i vám zalíbí a budete se k ní rádi vracet.

PS: Čtěte a komentujte níže. Za všechny názory jsem nesmírně vděčná a opravdu mě zajímá váš názor. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *