Krimi thriller,  Mo Hayder,  Recenze

Pečovatel/ Ještě drsnější

Pečovatel/ Mo Hayder
Vydáno: 2002
Nakladatelství: Domino
Originální název: The Treatment
Počet stran: 380
Překlad: Jiří Kobělka
Obálka: Radek Urbiš
ISBN: 80-7303-187-6

Anotace:

Byla to taková klidná vilová čtvrť. Idylka skončila ve chvíli, kdy byli v jednom domě nalezeni spoutaní manželé, zmlácení a vyčerpaní po několika dnech bez jídla a pití. Ale to nejhorší zjištění mělo teprve přijít: jejich syn zmizel beze stopy.
Případu uneseného dítěte se ujímá detektiv inspektor Jack Caffery. Když je krátce poté nalezena chlapcova mrtvola, Caffery pochopí, že při tomto pátrání bude muset sáhnout na dno svých sil. Důvodem není jen brutální povaha pachatelova jednání, ale také skutečnost, že s touto tragédií je nepřímo spojena i událost z jeho vlastní minulosti.
A jak se Caffery noří hlouběji a hlouběji do zlověstné pavučiny vrahových činů a snaží se udržet ve svém vlastním životě aspoň jakýsi řád, vyplynou na povrch odhalení tak hrůzná, že by se nemohla odehrát snad ani v tom nejšílenějším snu…

Recenze:

Po úspěšném Ptáčníkovi přichází autorka s dalším netypickým, silným příběhem. Znovu se setkáváme s Jackem Cafferym, který opět prožívá komplikovaný vztah. Jeho přítelkyně se mu začíná měnit před očima následkem prožitého traumatu. Oba si situaci uvědomují a na klidu jim rozhodně nepřidá nový případ, který byl Jackovi svěřen.

Jde o případ, který se Jacka dotýká na nejcitlivějším místě. Nejprve vše vypadá celkem jasně. V klidné vilové čtvrti byl ve svém domě nalezen manželský pár, kterého si pachatel poddal v podobě mlácení a odpírání potravy s vodou. Když se ale na povrch dostane informace, že při útoku zmizel syn obou manželů, případ nabírá zcela jiný směr.

Napětí autorka dávkuje naprosto dokonale. Polapí vás do svých sítí a nepustí.
Případ se v tomto díle více střídá se vzpomínkami na Jackovu minulost, která začíná ovlivňovat jeho chování nejen při vyšetřování případu (stává se pro něj osobnějším, než si je schopen připustit), ale i v partnerském životě.

Hlavním tématem je zde pedofilie. A zvyk autorky popisovat veškeré situace do nejpodrobnějších detailů se nevyhnul ani této knize. Z tohoto důvodu se zde není na místě ptát, proč je považována za zvrácenou. JDE O HOLÝ FAKT.

Četba Pečovatele opravdu není pro slabé povahy. Mravenčení kolem žaludku se nekoná pouze stupňujícím napětím, ale i díky hrůznostem, které se zde odehrávají.
I přes náročné téma se kniha čte velmi dobře. Vtáhne vás do děje a nenechá vás odejít, dokud nezjistíte, kdo je pachatel.

Styl psaní mi velice vyhovuje. Co se mi líbilo, bylo přeskakování mezi jednotlivými postavami a jejich příběhy. Přidávalo to na napětí a atmosféře.

Závěrem bych řekla, že jsem se opět stala součástí příběhu, kdy mě až mrazilo a Mo Hayder si mě opět podmanila. Jako moucha lapená v pavoučí síti se nemohu dočkat, až sáhnu po dalším díle této autorky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *