Speciality

Malé ženy/ Little Women (2019)

Včera jsem konečně měla to potěšení zhlédnout nejnovější adaptaci podle skvělé knižní předlohy Malé ženy od spisovatelky Louisy May Alcott, na níž jsem se nesmírně těšila. Už od prvního upozornění a zhlédnutí traileru to vypadalo naprosto skvěle, ale jakmile jsem k filmu usedla nemohla jsem si pomoct a neustále jej srovnávala s adaptací z roku 1994.

Obsazení nových Malých žen je skvělé, kameře a scénáři se také nedá nic vytknout, ale pro mě asi navždy bude Jo Marchová opravdu Winona Rider, Beth úžasná Claire Danes, Amy v podání Kirsten Dunst, krasavec Laurie, kterého ztvárnil Christian Bale a matka dívek- skvělá herečka Susan Sarandon. V tomto podání jsem se do Malých žen zamilovala a jak se zdá, ta láska přetrvá i nadále.

Je pravdou, že nová adaptace se striktně drží předlohy i co se skákání času týče. Prolínají se nám tady dvě časové roviny. Jednou je současnost, kdy Jo a její sestry jsou už dospělé a doba před sedmi lety, kdy se poprvé seznamují s Lauriem a navazují s ním přátelství. Ve verzi z 94. roku se nic takového neděje… Děj začíná v době seznámení se s Lauriem a postupně graduje a vyvíjí se společně s tím, jak dívky dospívají. Díky tomu si divák může naplno vychutnat všechny příchozí emoce… není o nic ochuzen, protože nic není známo dopředu.

Co musím vyzdvihnout je obsazení Friedricha (Louis Garrel), protože zde nebyl natolik zřetelný věkový rozdíl mezi ním a Jo Marchovou (Saoirse Ronan). I přes toto zlepšení mi mezi nimi chyběla patřičná chemie. Naproti tomu partnera Winoně dělal Gabriel Byrne a i přes ten věkový rozdíl to mezi nimi jiskřilo jak o půlnoci na Silvestra.

Z nových Malých žen mě příjemně překvapila Emma Watson, která ztvárnila Meg velmi věrohodně a s patřičnou grácií. Dokonale zapadla do dané doby.

Závěrem tedy mohu pochválit jak herecké obsazení, tak kameru i scénář. Jedinou nevýhodou tohoto snímku je, že už byl natočen v roce 1994 tak bravurně, že ho v mých očích jen těžko další adaptace předčí. A přesně to se stalo. Pokud jste ještě neměli tu čest ani s jednou adaptací, nedá se mu nic vytknout. Vřele ho doporučuji všem, kdo má rád klasické autory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *